Blog

Doğal Cilt Bakımı Bütüncül Sağlığımız İçin Neden Gereklidir?

Deri, saç ve tırnaklar sağlıklı bir metabolizmanın en görünür yansımasıdır. Canlı, berrak bir cilt, güçlü saç ve tırnaklar güzel bir görüntünün yanında vücudumuzun içten gelen  sağlık belirtileridir. Bir diğer deyişle güzellik; bütüncül sağlığımız, olumlu ruh halimizle çok yakın ilişkilidir. Cilt, saç ve tırnaklarımızın hepsi benzer proteinleri içeren hücrelerden oluşur. Bu proteinler temel olarak keratin, kolajen ve elastin proteinleridir. Dolayısıyla cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız daha sağlıklı olmak için bu yapısal proteinlerin üretimine destek olan besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlar karşılanmaz ise cilt kuruluğu, kırışıklık, sarkmalar, mimik kırışıklıkları, cilt elastikiyetinin azalmasına bağlı cilt çatlakları, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi sağlık sorunlarına sebep olabilirler.

Doğal Aromaterapik Yağların Cilt Bakımındaki Faydaları Nelerdir ?

Doğal aromaterapik yağlar; içeriğinde bulunan Omega 3 (ALA, DHA, EPA, DPA), Omega 6 ( Linoleik asit) gibi doymamış ve  sağlıklı olarak bilinen yağ asitleri içerirler. Yapılarında birden fazla bağ taşıyan ve oleik, Linoleik asit barındıran cildin en üst tabakası epidermisde de bulunan ve nem oranı artışında başrol oynayan kimyasallar içerirler. Bize, ancak beslenirken kullandığımız derece saflıktaki ürünler içten dışa bütüncül bir fayda sağlayabilirler.
Kuşburnu çekirdeği, avokado, üzüm çekirdeği, hindistancevizi, Kakao yağı, kayısı çekirdeği, avokado gibi yağları cilt bakımınıza sokmak cildinize içten gelen bir parıltı ve canlılık verecektir. Cildin ihtiyacına göre bu taşıyıcı yağlara eklenen uçucu yağlar cilt bakımının daha etkili olmasını sağlayacaktır. Aromaterapik uçucu yağları inhale etmenin de ruh beden zihin dengemiz üzerinde olumlu etkileri olacaktır.
Demet Gonca Akalın

2 thoughts on “Doğal Cilt Bakımı Bütüncül Sağlığımız İçin Neden Gereklidir?

  1. Nazenin Ermiş dedi ki:

    Güzel bir yazı, çok faydalandı, teşekkürler.

  2. MELEK KENTAR dedi ki:

    Güzel bir yazı. Teşekkürler ..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir