Blog

Aromaterapi Nedir ?

Aromaterapi, kökleri 5000 yıla dayanan bir holistik Tıp geleneğidir. Aromaterapik yağlar, bitkilerin, sap, kök, çiçek, reçine, meyve, yaprak gibi bölümlerinin su buharı distilasyonu ve soğuk sıkım yöntemleri ile elde edilen özyağlarıdır.

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Aromaterapi, geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde merhem, şurup, bitki özü şeklinde kullanılmıştır.Modern tıbbın ilerlemesiyle oluşan konvansiyonel üretimle de doğada bulunan, şifa özelliği taşıyan bitki özleri laboratuvarlarda sentetik olarak üretilmeye başlanmıştır.

Ruh beden zihin dengesinin yanısıra Nöropsikolojide de koku duygu çalışmalarında,zihinsel çapalama yöntemiyle yapılan tedavilerde sıklıkla kullanılan bir yöntem olmuştur.Zira burun, beyne yakınlığı ile kan/beyin bariyerini aşıp bu denli hızlı hissedebildiğimiz yegane duyumuzdur.

Aromaterapi’de Ruh Beden Zihin Dengesi Neyi İfade Eder ?

Geleneksel Tıp ta holistik yaklaşım ;hastalık bedende henüz bir enerji alanındayken onu önlemeye yardım etmek üzerine ilerler. Ruh, iyi hissetmezse, endişe, kaygı, takıntı gibi negatif duygular ile beyne, bedenin ihtiyacı olan nörokimyasalları salgılatma komutunu veremez.

Bu tip duygular, bedene aşırı kortizol salgılatarak immün sisteme aşırı savunma yaptırır ve bizi kendi sistemimizle, tiroid, streoid hormonlarımızla karşı karşıya getirir. Vücutta oluşan enflamasyon  ise metabolik enfeksiyonlara yol açar.

 Aromaterapi’nin Nöropsikoloji’de Kullanımı

Aromaterapik uçucu yağlar Ruh beden zihin dengesi yanında, Nöropsikolojide de koku duygu çalışmalarında, çapalama için sıklıkla kullanılan bir terapi yöntemidir. Zira burun, beyne yakınlığı ile kan/beyin bariyerini aşıp bu denli hızlı hissedebildiğimiz yegane duyumuzdur.

 Aromaterapi ve COVID-19

Fiziksel düzeyde ise uçucu yağlar tüm mucizesiyle bitkinin ne işine yarıyorsa enerjetik olarak da bize o faydayı sağlar.

 

Örneğin Okaliptüs, Nane, Defne yaprağı, Tea Tree ( Çay ağacı ), Kekik gibi yaprak uçucu yağları bitkiyi mikrop öldürücü olarak korur, bizlerde ise damar büzücü, akciğer temizleyici etkiler taşır.

 

Bu noktada Aromaterapik uçucu yağların COVID-19 tedavisinde faydalı olabilecek antienflamatuar, antimikrobiyal, immuno-modulatör, antimutojenik ve antiviral özellikler barındıran biyolojik özellikler taşıdığı ve uçucu yağların virüs zarfına giriş, replikasyon, birleşme ve serbest kalma gibi virüs yaşam döngülerinde etkileşime girdiği bilimsel çalışmalarda  görülmüştür.

 

2020 yılının Mart ayında, COVID-19’a karşı yapılan bir çalışmada Eucalpytus globulus uçucu yağının antiviral etkisi üzerine çalışmalar yapılmış, COVID-19 Mpro( anaproteaz enzimi ) için potansiyel inhibitör adayları olarak ‘’ ökaliptol ‘’ araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 enfeksiyon yolunu inhibe etmek için kullanılabilecek ökaliptüs uçucu yağında ki ökaliptolü(1,8 sineol) incelemektir.

 

COVID-19 tedavisinin ana hedefi bir RNA enzimi olan ana proteaz (Mpro) üzerinde inhibitör etki gösterdiği bulunmuştur.

 

Ökaliptol bileşiklerindeki hidroksi gruplarının (-OH), keton gruplarının (= O) ve eter gruplarının (-O-) COVID-19 Mpro’nun aktif bölgesinde amino asit kalıntısı etkileşimlerinde rol oynadığı tahmin edilmektedir.

 

Aromaterapi ve COVID-19 a etkileri konulu bilimsel araştırmalarda öne çıkan koruyucu ve tedavi sürecinin konforunu arttırdığı bilinen uçucu yağlar ; Limon, Biberiye, Tarçın, Okaliptüs, Karanfil ve Kekik uçucu yağlarıdır.

BAŞLICA AROMATERAPİK YAĞLAR HANGİLERİDİR ?

Çay Ağacı Uçucu Yağı

Çay ağacı, Nane, defne yaprağı gibi yaprak uçucu yağları, bitkiyi mikrop öldürücü olarak korur ve bizler için de enerjetik olarak benzer faydalar sağlar.Damar büzücü,akciğer temizleyici etkiler taşır. Çay ağaçı uçucu yağı, hijyenik cilt temizliğinde hem antimikrobiyel hem de sebum dengeleyici kimliği ile özellikle yağlı, sivilce, akne ve siyah noktaya meyilli, geniş gözenekli ciltler için favori bir uçucu yağdır.

Portakal , Limon, Lime, Bergamot ( Citrus Grubu ) Uçucu Yağları

Gıda takviyesi olarak da kullandığımız Portakal, Limon, Bergamot, Lime gibi meyvelerin kabuk yağları da, nasıl meyveler bitkinin canlılığını temsil ediyorsa citrus grubu yağlar da bizi kokularıyla canlandırır, yaşam enerjisi verir, östrojenik aktivite yaratır. Doğal cilt bakımında da uygun sabit yağlarla seyreltilerek leke giderici olarak kullanılırlar.Bunun yanında bulaşık ve çamaşır makinesinde de kullanılarak günlük temizliğe eklenebilirler.

Ylang Ylang Uçucu Yağı

Çiçekler nasıl bitkinin cazibesini yansıtıyor ise kokuları da seksapeliteyi arttırmak için parfümlerde,kozmetik ürünlerde kullanılır.Ylang Ylang uçucu yağı çieklerin çiçeği adını da taşıyan Filipinler’ e özgü Cananga ağacının çiçeklerinden elde edilir.Doğal cilt bakımında karma ve yağlı ciltler için sebum dengeleyici,canlılık ve parlaklık vermesiyle kullanılan bir uçucu yağdır.

Lavanta Uçucu Yağı

Lavanta kelimesi Latince yıkamak, temizlenmek anlamına gelen ‘Lavare’ den gelmektedir. Antik çağlardan bugüne rahatlatıcı banyo ritüellerinin yatıştırıcı kokusu.Doğal cilt bakımında da akne ve yaşlanma karşıtı özellikleri bulunan evrensel bir yağdır.

Paçuli Uçucu Yağı Uçucu Yağı

Paçuli uçucu yağı, Lavanta, Nane ve kekik ile aynı Lamiaceae den gelen kalın yapraklı bir bitkidir. %100 saf Vinacocha Patchouli uçucu yağı anflamatuar,antifingual, sıkılaştırıcı ve yara iyileştiricidir.Aktif bileşenleri ile ince çizgiler üzerinde anti aging etkilidir.

Günlük Uçucu Yağı

Günlük reçinesi, bitkinin kendisi için ürettiği bir antienflamatuar mekanizma yaratır ve bizim için de ciddi bir yara iyileştiricidir. Tarihte birçok kültürde ise kötü ruhları kovduğuna, bolluğu ve bereketi getirdiğine inanılır.Bu sebeple Anadolu şaman geleneklerinde, hasat ayinlerinde, kiliselerde buhur edildiği bilinmektedir.Dopal cilt bakımında ise yaşlanma karşıtı olarak kullanılır.

Okaliptüs Uçucu Yağı

İçeriğindeki Eucalyptol ( 1,8 – cineole ) gibi değerli fitokimyasallar taşır. Göğüs ve akciğer inflomasyonu, gribal enfeksiyonlar, hastane enfeksiyonları üzerinde etkilidir. Maskenize birkaç dml damlatarak soluyabilir veya bir sabit yağla seyrelterek göğüs ve sırtınıza masaj yapabilirisniz.

AROMATERAPİK YAĞLARI NASIL KULLANABİLİRİZ ?

Aromaterapik yağları kullanmadan önce kullanacağınız uçucu yağla ilgili bilgi edinmek, ne gibi faydaları için ne şekilde kullanılacağını bilmek kullanılan üründen alınacak faydayı da yükseltip, etkisini arttıracaktır.

Uçucu yağları hayatımıza alabileceğimiz başlıca yöntemlerden bahsedebiliriz.

İNHALASYON :

Bir buhurdanlık, diffuser aracılığıyla ya da sıcak suya damlatarak solumak.

MASAJ :

Dolaşım ve lenfatik akışı hızlandırmak için tatlı badem, Jojoba, susam gibi bir sabit yağla seyrelterek masaj yoluyla uygulamak.

BANYO :

Uçucu yağı sıcak su ile seyrelterek arındırıcı rahatlatıcı etkisinden faydalanmak. Bu aynı zamanda cilt ve soluma faydası da sağlayacaktır. Bir küvet dolusu suya 10-15 dml kokusunu sebdiğiniz bir uçucu yağ ve istenirse topraklama için deniz veya kaya tuzu eklenebilir.

CİLT BAKIMI :

Kuru, yağlı, karma, yıpranmış ciltler için cildin tipine ve ihtiyacına göre Tatlı badem, Jojoba, Kuşburnu Çekirdeği gibi bir sabit yağla ( 30 ml sabit yağ / 2-5 dml uçucu yağ ) cilt bakımı yapmak

YÜZ BAKIM & BUHAR BANYOSU :

Bir miktar yulaf ezmesi, şifali bir toprak ya da kile 2-4 dml damlatarak bir hamur haline getirip cilde bakım yaparak,

2 lt sıcak suya 1-2 dml uçucu yağ damlatarak yüze sıcak suyun buharını tutarak cildi nemlendirmek ve yumuşatmak

GÖĞÜS BAKIMI :

Üst solunum yolları, akciğer ve bu bölgedeki iltihaplanmalar için göğüs kafesi ve sırta masaj yapmak..30 ml sabit yağa 10-20 dml damlatmak ve direkt uygulamak ( Okaliptüs, Lavanta, Biberiye uçucu yağları)

AĞIZ TEMİZLİĞİ :

Uçucu yağların antiseptik ve antibakteriyel özelliğinden dişeti ve dil temizliğinde faydalanmak

Sabit bir yağa 10 ml/3 dml veya 1 bardak suya 1-2 dml ile gargara yapmak yağı ve suyu yutmadan çalkalayıp, çıkarmak.

LAVAJ – DOUCHE :

Thrust, sistit ve benzeri genito-uriner rahatsızlıklarda 1 lt ılık suya 20-25 dml ( Teatree;çay ağacı, Lavanta, kekik, nioli uçucu yağı) bir miktar doğal sabun rendesi ilave edilerek herhangi bir eczaneden alınabilecek bir duş takımı ile tatbik etmek.

ÇİÇEK SULARI:

50 ml kaynamış suya, 10-15 dml uçucu yağ ekleyip sprey bir şişeye doldurmak, parfüm gibi kullanmak

 

Şampuan ve kozmetik ürünlere ekleyerek ürünün kalitesini yükseltmek, sauna, meditasyon, direkt koklayarak da fayda sağlayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir